”Płatki na wietrze” Virginia C. Andrews

Sukces ”Kwiatów na poddaszu”

Virginia Cleo Andrews to amerykańska pisarka bestselerowych książek, często opisujących koleje losu kilku pokoleń rodziny. W jej powieściach niejednokrotnie przewija się motyw zakazanej miłości, nawet pomiędzy członkami rodziny. Szczególnie wyróżnia się również wątek skrywanych przez długi czas sekretów. Największą popularność pisarka zdobyła dzięki ”Kwiatom na poddaszu” oraz kontynuacjom tej powieści, to jest następującym tytułom:

– ”Płatki na wietrze”, – ”A jeśli ciernie…”, – ”Kto wiatr sieje…”, – ”Ogród cieni”.

Wymienione wyżej pozycje to kilkutomowa opowieść o rodzinie Dollangangerów, która zaczyna się w momencie gdy znajdująca się trudnej sytuacji bohaterka decyduje się na ukrycie czwórki swoich dzieci na poddaszu domu ich babci. Rodzeństwo ma nakazane pozostać w tym miejscu aż do odwołania, a co gorsza, pod żadnym pozorem nie wolno im nigdzie wychodzić, nawet na dwór. Mają pozostać we wskazanym miejscu przez nikogo niezauważone. Niestety sytuacja ta nie wpływa dobrze na samopoczucie dzieci, które pozbawione promieni słonecznych zaczynają obumierać, niczym kwiaty na poddaszu.

”Płatki na wietrze” jako druga część cyklu

Po niezaprzeczalnie wstrząsającej pierwszej części autorka kontynuuje historię rodziny Dollangangerów. Kontrowersyjne wydarzenia z poprzedniej powieści stały się punktem wyjścia do dalszych losów bohaterów. Dzieciom na szczęście udaje się opuścić poddasze. Niestety wydarzenia te odcisnęły swoje piętno na ich kształtującej się psychice. Przebywanie w zamknięciu, odcięcie od matki, możliwość polegania wyłącznie na sobie doprowadziły do niewyobrażalnych zmian. Pewne wzorce zostały zachwiane, a role społeczne odwrócone. Pozbawieni przykładu nieletni nie potrafili odróżnić dobra od zła. Dziś są już niemal dorośli, a ich losy w dalszym ciągu kręte, naznaczone ich własnymi decyzjami oraz tymi, które podjęła ich rodzina.

W drugiej części sagi rodzinnej Virginia C. Andrews rozwija motyw zakazanej miłości oraz próby walki z nią. Kreśli przed czytelnikiem kreacje młodych ludzi, którzy nie umieją odnaleźć się w prawdziwym świecie. Którzy pozbawieni miłości i czułości w dzieciństwie szukają jej u progu dorosłości, jednak zlęknione serce lokuje swe uczucia nie tam, gdzie powinno. Jak walczyć z jego biciem? Jak pogodzić role narzucone przez społeczeństwo z własnymi pragnieniami? Czy walczyć z zakazaną miłością, a może poddać się jej i nie liczyć się z opinią innych? Na te i inne pytania pisarka odpowiada nam w książce ”Płatki na wietrze”. Bo opuszczające poddasze dzieci, nie posiadające żadnego miejsca, które mogłyby nazwać domem, nie mające żadnego punktu zaczepienia są niczym płatki na wietrze, delikatne, lekkie, podatne na zniszczenia, lecące tam, gdzie poniesie je wiatr.


Posted in Bez kategorii and tagged , , , by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *